GrayShield Göz Koruyucuları

GrayShield Göz Koruyucuları

GrayShield Koruyucuları tomografi çekimleri sırasında hastanın göz, tiroit, göğüs gibi hassas bölgelerini korumaya yönelik tek kullanımlık koruyucu materyallerdir. Özellikle göz lensleri, tiroit bezleri, göğüs dokusu gibi x-ışınlarına karşı hassas bölgeler için tomografi sırasında hastaları korumayı amaçlamaktadır. Bu konuda yapılan klinik çalışmalarda ve Uluslar arası Radyolojik Korunma komisyonunun raporunda, korumasız olarak çekilen tek doz kafa tomografisinin hastanın görme bozukluğuna yol açan kataraktı başlatabileceğini vurgulanmıştır.

Tomografi çekimi sırasında göz retinası ciddi derecede x ışınına maruz kalmaktadır. Uluslar arası Radyolojik Koruma Komisyonu (ICRP) kafa tomografilerinde verilen tek doz radyasyonun bile katarakt gibi görme bozukluklarının başlamasına neden olabileceğini belirtmekte ve daha önce bilinenin aksine lenslerin radyasyona karşı çok daha hassas olabileceğini vurgulamaktadır. Grayshield Göz Koruyucular gözün ön ve yan kısımlarını kaplayacak şekilde tasarlanmıştır. Kafa tomografileri ve diğer röntgen çekimlerinde hastanın maruz kaldığı x-ışınlarını önemli derecede azaltmaktadır. 50-150 kV arasında bağımsız olarak yapılan geçirgenlik testlerinde %40 oranında koruma sağladığı görülmüştür.

 

Grayshield Göz Koruyucuları hipoalerjen yapıştırıcı bantları sayesinde her yüz tipine uygulanabilir ve tek kullanımlık olması bulaşıcı hastalıkların yayılmasını engeller. Koruyucular baryum sülfattan oluşmaktadır ve evsel atıklar gibi çöpe atılabilir.


GrayShield Göz Koruyucuları
  

Tomografi sırasında gözden geçen x-ışını (mavi)
  

GrayShield Göz Koruyucuları

Sayfayı YorumlayınSayfayı PaylaşınFavorilerinize Ekleyinİlgili Sayfalar (7)

Yorum yapabilmek için sisteme giriş yapmalısınız!

Henüz yorum yapılmamış!